Logo

مقالات

محصولات

021-88986350 دفتر فروشگاه
سبد خرید (0)
تماس و پشتیبانی فروش

علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست؟

علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست؟
علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست

جرقه زدن کلکتور جاروبرقی یکی از مشکلات و معایبی است که کاربران این دستگاه را بسیار نگران می‌کند. از همین رو سؤال‌های زیادی در رابطه با علت آن پرسیده می‌شود.

با داشتن اندکی آگاهی و کمک گرفتن از افراد متخصص مشکل حل خواهد شد؛ به همان میزان نیز اگر به این مشکلات و جرقه‌های ریزی که ممکن است گاه و بی‌گاه در دستگاه شما نمایان شود، توجه نکنید، جاروبرقی شما برای همیشه از کار خواهد افتاد.

بنابراین اگر قصد ادامه استفاده از جاروبرقی خود را دارید، بهتر است علت جرقه زدن آن را شناسایی و برطرف نمایید.

اغلب این مشکلات با تعویض چند قطعه در دستگاه برطرف خواهند شد. اما در ابتدا لازم است، قطعات معیوب تشخیص داده شوند. سپس با خرید قطعه مورد نیاز و تعویض آن مشکل دستگاه به‌راحتی برطرف خواهد شد. به یاد داشته باشید که تعویض اغلب این قطعات باید توسط یک تعمیر کار ماهر انجام شوند.

بررسی علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی

اغلب مشاهده جرقه‌های دستگاه با نگاه کردن از دریچه فن امکان پذیر است. بنابراین اگر بوی سوختگی احساس می‌کنید، در اولین مرحله درحالی‌که دستگاه روشن است از روزنه‌های آن به داخل نگاه کنید، اگر جرقه‌ای مشاهده کردید، کلکتور دستگاه شما جرقه می‌زند و باید علت آن را جستجو کنید.

از رایج ترین دلایل جرقه کلکتور جارو برقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سوختن موتور جاروبرقی
  • خرابی آرمیچر
  • اتصال مدار های جاروبرقی
  • کوتاهی زغال

سوختن موتور جاروبرقی و جرقه زدن کلکتور

علت جرقه زدن جاروبرقی در بسیاری از موارد ممکن است به دلیل سوختن موتور آن باشد. برای اینکه بفهمید موتور دستگاه شما آسیب دیده است یا نه باید به رنگ جرقه‌ای که در دستگاه ایجاد شده است دقت کنید. اگر جرقه‌های ایجاد شده درشت و قرمز رنگ باشند، احتمالاً موتور دستگاه شما در حال سوختن است.

تعمیر: اگر جرقه‌های درشت و قرمز در دستگاه مشاهده می‌کنید، برای تعمیر آن باید موتور را از دستگاه جدا کنید و آن را به‌صورت مجزا به برق وصل کنید. درصورتی‌که موتور مشکلی نداشته باشد، علت جرقه زدن کلکتور ناشی از بالشتک دستگاه است. در غیر اینصورت، باید موتور آن را تعویض نمایید. اگر موتور دستگاه شما مشکلی ندارد و علت ایجاد جرقه، بالشتک آن است. می‌توانید با تعویض بالشتک دستگاه این مشکل را حل کنید.

خرابی آرمیچر و جرقه زدن کلکتور جاروبرقی

اگر جرقه‌هایی که در دستگاه مشاهده می‌کنید، ریز و آبی رنگ باشند، مشکل دستگاه ناشی از آرمیچر آن است. شما می‌توانید با خرید و تعویض آرمیچر این مشکل را نیز حل کنید.

اتصال مدارهای جاروبرقی و نقش ان در جرقه زدن جاروبرقی

مدارهای موجود در جاروبرقی، ممکن است در طول عمر مفید این دستگاه دچار اتصال کوتاه و مشکلات این چنینی شوند. اتصال کوتاه و مشکلات مدار سبب ایجاد جرقه‌های سفید رنگ و بزرگ در موتور دستگاه خواهند شد. برای تعمیر مدارهای جاروبرقی یا حتی تشخیص مشکل در آن‌ها به کمک یک تعمیرکار نیاز است. بهتر است با تماس با نمایندگی تعمیر جاروبرقی از خدمات این مرکز استفاده کنید.

کوتاهی زغال های جاروبرقی و جرقه زدن کلکتور

اتصال بین زغال‌ها باید برقرار باشد تا دستگاه به‌درستی کار کند. در طول مدت استفاده از دستگاه، ممکن است طول این زغال‌ها کوتاه شود. با کوتاه شدن طول زغال‌ها اتصال آن‌ها به درستی برقرار نشده و سبب ایجاد جرقه در موتور آن خواهد شد. شما می‌توانید با خرید زغال جاروبرقی از فروشگاه آی.پی یدک، به‌راحتی و با استفاده از یک پیچ گوشتی ساده، این مشکل را برطرف نمایید.

چه عواملی سبب جرقه زدن کلکتور جاروبرقی می‌شود؟

این وسیله وظیفه انتقال برق در جاروبرقی را به عهده دارد. بنابراین عوامل متعددی که سبب بروز نوسانات یا اختلالات برقی در کلکتور دستگاه می‌شوند. دلایل جرقه زدن کلکتور عبارتند از:

  1. استفاده مداوم از دستگاه

علت جرقه زدن جاروبرقی می‌تواند در اثر استفاده طولانی مدت از آن باشد. بهتر است پس از هر 10 دقیقه استفاده از جاروبرقی 5 دقیقه به آن استراحت دهید؛ چرا که این امر سبب وارد شدن بار اضافی بر موتور دستگاه شده، در نتیجه جریان برق در کلکتور افزایش می یابد و سبب جرقه زدن آن می‌شود.

  1. نوسانات برق

از آنجایی که کلکتور وظیفه انتقال برق را در جاروبرقی به‌عهده دارد؛ نوسانات برقی می‌توانند روی عملکرد آن تأثیر بگذارند و به علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی تبدیل شوند. برای جلوگیری از این امر بهتر است در بازه اوج مصرف یا در مواقعی که نوسان برق وجود دارد از دستگاه استفاده نکنید.

  1. وجود اتصالی در دستگاه

وجود اتصالی در سیم‌ها و مدارهای دستگاه می‌تواند سبب جرقه زدن کلکتور آن شود. چرا که این امر نیز سبب بروز اختلال و نوسانات برقی در آن خواهند شد. بهتر است با استشمام بوی سوختگی یا مشاهده جرقه در جاروبرقی آن را خاموش کرده و با یک متخصص تماس بگیریم.

کلکتور جاروبرقی را چگونه تهیه کنیم؟

هرچند که مشاهده جرقه در جاروبرقی در بعضی موارد می‌تواند نشان‌دهنده سوختن موتور دستگاه باشد. اما حتی سوختن موتور نیز با خرید و تعویض این بخش قابل جبران است. تنها کافی است، فروشگاهی معتبر برای خرید آن بیابید.

مجموعه آی.پی یدک، یک فروشگاه اینترنتی است که به صورت تخصصی در زمینه عرضه و تأمین انواع قطعات و لوازم یدکی جاروبرقی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای تهیه قطعات مرتبط با این وسیله، به صفحه محصول مورد نظر در سایت آی.پی یدک مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. همچنین برای سفارش عمده و تکی می‌توانید با شماره تلفن‌های این مجموعه تماس بگیرید و سفارش خود را به صورت تلفنی ثبت نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست