Logo

مقالات

محصولات

021-88986350 دفتر فروشگاه
سبد خرید (0)
تماس و پشتیبانی فروش

آموزش نحوه تعویض کیسه جاروبرقی

آموزش نحوه تعویض کیسه جاروبرقی
آموزش نحوه تعویض کیسه جاروبرقی

اگر فکر می‌کنید کیسه جاروبرقی به ‌اندازه کافی پر شده‌است و وقت تعویض کیسه جاروبرقی فرا رسیده، بهتر است در تعویض آن تعلل نکنید؛ زیرا ممکن است در اثر ازدیاد گردوخاک درون کیسه، بخشی از آن به موتور جاروبرقی شما نفوذ کند و موجب ایجاد دردسر شود. نفوذ گردوخاک به داخل موتور، موتور دستگاه شما را از بین می‌برد. پخش این گردوخاک در محیط منزل نیز می‌تواند موجب ایجاد حساسیت در اعضای خانواده شود.

به همین علت است که تعویض به‌موقع کیسه جاروبرقی، امری بسیار مهم و ضروری تلقی می‌گردد. اما زمان تعویض پاکت جاروبرقی چه موقع است؟ آموزش نحوه تعویض کیسه جاروبرقی در ادامه تدوین شده است.

اگر کیسه و پاکت جاروبرقی در زمان مناسبی تعویض شوند، احتمال آسیب به موتور و ایجاد حساسیت بسیار کاهش می یابد.

همانطور که می‌دانید جاروبرقی‌ها در سه دسته، خوابیده، جاروشارژی و سطلی موجود هستند که هر یک نیازمند روش خاصی برای تخلیه یا تعویض کیسه جاروبرقی هستند. در این مقاله شما را با نحوه تعویض پاکت جاروبرقی و همچنین زمان مناسب برای تعویض آن آشنا خواهیم کرد.

زمان مناسب تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی

قبل از اقدام به تعویض کیسه جاروبرقی، بهتر است از زمان مناسب تعویض آن اطلاع یابید.

 • برخی افراد تا زمانی که پاکت جاروبرقی کاملاً پر نشده است؛ آن را تعویض نمی‌کنند.

اما این کار به شدت اشتباه است.

 • زیرا اگر کیسه جاروبرقی به‌طورکامل پر شود احتمال ترکیدن یا نفوذ گردوخاک موجود در آن به محیط بیرون و موتور دستگاه بسیار زیاد است.
 • علاوه‌بر این، پر شدن کامل کیسه جاروبرقی، منجر به کاهش مکش دستگاه می‌شود.
 • به‌ همین علت، لازم است دستگاه برای جمع‌کردن گردوخاک و آشغال از سطح منزل شما انرژی بیشتری را مصرف کند و در نتیجه بار بیشتری به موتور وارد شود.
 • وارد شدن بار اضافی به موتور می تواند منجر به سوختن آن شود.
 • بنابراین برای جلوگیری از بروز آسیب‌های احتمالی، باید زمان دیگری را غیر از زمان پر شدن کامل آن، برای تعویض پاکت جاروبرقی درنظر بگیریم.

سازندگان این وسیله برای نشان دادن زمان مناسب برای تعویض کیسه جاروبرقی، نشانگری را بر روی دستگاه تعبیه کرده‌اند که اغلب با قرمز شدن، پرشدن کیسه جاروبرقی را هشدار می‌دهد.

 • اما این نشانگرها چندان دقیق و مورد اعتماد نیستند.
 • بهترین راه برای فهمیدن اینکه چه زمانی برای تعویض کیسه جاروبرقی مناسب است، بررسی چشمی است.
 • بهتر است هر از چندگاهی کیسه جاروبرقی خود را بررسی کنید و زمانی که متوجه شدید دو سوم آن پر شده‌است، آن را تعویض کنید.
 • بهترین زمان برای تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی وقتی است که نصف یا دو سوم آن پر شده باشد.

نحوه تعویض انواع مختلف کیسه و پاکت جاروبرقی

در این بخش به شرح کامل نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی می‌پردازیم.

 • اغلب جاروبرقی‌هایی که ما در منزل از آن‌ها استفاده می‌کنیم از نوع جاروبرقی خوابیده هستند.
 • کیسه‌های مناسب برای جاروبرقی خوابیده در دو نوع یکبار مصرف و دائمی تولید می‌شوند.
 • اگر از هر یک از این کیسه‌ها استفاده می‌کنید، با دنبال‌کردن مراحل زیر می‌توانید به‌راحتی آن را تعویض کنید.

در ادامه راهنمای کامل تعویض هر یک از انواع پاکت های جاروبرقی را آماده نموده ایم.

نحوه تعویض پاکت یکبار مصرف جاروبرقی

پیش از آغاز کار، پارچه یا روزنامه‌ای زیر دست خود پهن کنید و جاروبرقی را روی آن قرار دهید. این امر از ریختن و پخش‌شدن گردوخاک روی فرش و … جلوگیری می‌کند. انجام این امر به‌ویژه برای تعویض کیسه جاروبرقی هایی که تقریباً پر هستند یا بسیار قدیمی‌اند، لازم و ضروری است. نحوه تعویض پاکت یکبار مصرف جاروبرقی به شرح زیر است:

اگر نسبت به خاک حساسیت دارید، بهتر است پیش از تعویض پاکت جاروبرقی از ماسک و دستکش استفاده کنید.

 • ابتدا لوله خرطومی را از جای خود خارج کنید و سپس در جاروبرقی را با استفاده از دستگیره‌ای که برای این‌کار تعبیه شده است باز کنید.
 • اغلب در جاروبرقی‌های خوابیده، قسمتی پلاستیکی برای نگه‌داشتن کیسه جاروبرقی طراحی شده است که کیسه در آن چفت می‌شود. برای تعویض پاکت جاروبرقی، بهتر است آن را همراه با قسمت پلاستیکی که برای ثابت نگه داشتن کیسه طراحی شده است بیرون بکشید. (اگر سعی‌کنید کیسه را در داخل محفظه نگهدارنده پلاستیکی بیرون بکشید؛ ممکن است مقداری از گردوخاک موجود در آن، پخش شود)
 • کیسه‌های یکبار مصرف جاروبرقی اغلب دارای درپوشی هستند که می‌توانید پس از تعویض آن را ببندید تا از خروج گردوخاک از آن جلوگیری کنید.

نمی‌توان پاکت‌های یکبار مصرف را خالی کرد و مجدداً مورد استفاده قرار داد. این پاکت‌ها باید پس از هربار پرشدن، به همراه محتویات آن دور انداخته شوند.

 • به یاد داشته‌باشید که استفاده مجدد از کیسه‌های یکبار مصرف در عملکرد دستگاه شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.
 • سپس کیسه جدید را در نگهدارنده پلاستیکی جایگذاری کرده و آن را داخل محفظه دستگاه قرار دهید.
 • درب جاروبرقی خود را ببندید.

نحوه تعویض کیسه جاروبرقی دائمی

نحوه تعویض کیسه جاروبرقی دائمی نیز تا حدودی شبیه به تعویض پاکت جاروبرقی یکبار مصرف است. با این تفاوت که می‌توان کیسه‌های دائمی را پس از هربار پر شدن، خالی کرد و مجدداً مورد استفاده قرار داد.

 1. برای تعویض کیسه جاروبرقی دائمی نیز باید درب پلاستیکی جاروبرقی خود را با کمک دستگیره‌ای که برای آن طراحی شده است، باز کنید.
 2. سپس کیسه را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که حدود دو سوم یا بیشتر از نصف کیسه پر شده است، وقت آن رسیده که کیسه را خالی کنید.
 3. برای این کار، ابتدا باید کیسه را از نگهدارنده پلاستیکی و داخل محفظه جاروبرقی خارج کنید. بهتر است جاروبرقی را در حالت عمودی قرار دهید و انگشت اشاره خود را درون سوراخ بگذارید تا کیسه به صورت عمودی از جاروبرقی خارج شود. این کار از پخش شدن محتویات آن در فضای اطراف جلوگیری می‌کند.
 4. سپس آن را به فضای باز بیرون از خانه منتقل کنید.
 5. پس از خالی کردن کیسه جاروبرقی در فضای بیرون از خانه، آن را به ستون یا دیواری بزنید. این کار موجب می‌شود تا خاک‌های موجود در پارچه کیسه نیز به خوبی خالی شود.
 6. پس از خالی کردن کیسه، آن را در محفظه جاروبرقی جایگذاری کنید.
 7. اکنون جاروبرقی شما برای استفاده مجدد آماده است.
 8. در صورت تمایل می‌توانید کیسه‌های دائمی را قبل از استفاده مجدد بشویید. این‌کار موجب می‌شود تمام خاک‌های باقی‌مانده در لابه‌لای کیسه کاملاً پاک شوند.
 9. اما به یاد داشته باشید؛ اگر پیش از مصرف کیسه را شسته‌اید. زمان کافی برای خشک کامل، به آن بدهید. استفاده از آن در حالی که خیس است، موجب نفوذ آب به داخل موتور دستگاه شده و آن را از کار می‌اندازد.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی سطلی

جاروبرقی‌های سطلی، ظرفیت مخزن بسیار بیشتری نسبت به جاروبرقی‌های خوابیده دارند. این نوع جاروبرقی‌ها اغلب برای مکان‌های بزرگتر مانند مساجد، هتل‌ها و … کاربرد دارند. جاروبرقی‌های سطلی در دو نوع کیسه‌دار و بدون‌کیسه تولید می‌شوند. کیسه این جاروبرقی‌ها نیز می‌تواند از نوع یکبار مصرف یا دائمی باشد.

 • این جاروبرقی‌ها برخلاف جاروبرقی‌های خوابیده که به صورت افقی هستند.
 • به صورت عمودی و ایستاده قرار می‌گیرند.
 • برای تعویض پاکت جاروبرقی سطلی کافیست درب آن را که در قسمت بالایی جاروبرقی قرار دارد باز کنید.
 • اگر از کیسه یکبار مصرف استفاده می‌کنید، کافیست با استفاده از درپوشی که برای آن تعبیه شده، سوراخ کیسه را ببندید و آن را به سطل زباله بیندازید.

برای تعویض کیسه جاروبرقی سطلی دائمی نیز روش‌کار به همین ترتیب است. با این تفاوت که این کیسه‌ها پس از خالی‌شدن می‌توانند مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند.

 • نوع دیگری از جاروبرقی سطلی وجود دارد که کیسه ندارد.
 • یعنی پس از هربار پر شدن، نیازی به تعویض کیسه جاروبرقی یا خالی کردن آن نیست.
 • این جاروبرقی‌ها دارای یک مخزن شفاف هستند که در زمان پر شدن به راحتی می‌توان با فشار دادن یک دکمه، مخزن را خارج نموده و خاکروبه موجود در آن را خالی کرد.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی سامسونگ

برند سامسونگ دارای انواع مختلف جاروبرقی است که اکثر آن‌ها نیز از نوع خوابیده هستند. تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی سامسونگ نیز مانند سایر جاروبرقی‌های خوابیده است.

 • برای این‌کار ابتدا باید، در محفظه‌ای که کیسه داخل آن قرار دارد را با استفاده از دستگیره‌ای که برای این کار تعبیه شده است باز کنید. سپس به ترتیب گفته شده، عمل کنید.
 • در جاروبرقی‌های سامسونگ و به‌طورکلی تمام جاروبرقی‌های خوابیده، فیلتری تعبیه شده است که از نفوذ گرد و خاک به داخل موتور جلوگیری می‌کند.
 • به یاد داشته باشید که پس از هر بار تعویض پاکت جاروبرقی یا خالی‌کردن کیسه دائمی آن، فیلتر مذکور را نیز تمیز نمایید تا برای ممانعت از نفوذ گرد و خاک به داخل موتور، بهتر عمل کند.

به یاد داشته باشید که اگر فیلتر یا کیسه جاروبرقی خود را شسته‌اید؛ پس از اینکه کاملاً خشک شدند از آن‌ها استفاده کنید. زیرا نفوذ آب به داخل موتور منجر به سوختن آن خواهد شد.

نحوه تعویض پاکت جاروبرقی زیمنس

اغلب جاروبرقی‌های زیمنس موجود در ایران نیز از نوع خوابیده هستند. عموماً برای این جاروبرقی‌ها از کیسه‌های یکبار مصرف استفاده می‌شود اما می‌توان از کیسه‌های دائمی نیز در آن‌ها استفاده کرد. برای آشنایی با نحوه تعویض پاکت جاروبرقی زیمنس کافیست به دستورات ارائه شده در مورد نحوه تعویض کیسه جاروبرقی های خوابیده مراجعه کنید.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی بوش

کیسه جاروبرقی بوش، می‌تواند از نوع یکبار مصرف و دائمی باشد. برای تعویض کیسه جاروبرقی بوش کافیست درب آن را باز کنید و کیسه را از محفظه‌ای که برای آن طراحی شده، بیرون بیاورید. سپس آن را دور بیندازید یا به روش گفته شده خالی کنید.

 • برخی از جاروبرقی‌های بوش فاقد کیسه هستند و محفظه‌ای شیشه ای دارند که گردوخاک ناشی از جاروکشی وارد این محفظه شده و در آن فشرده می‌شود.
 • در این حالت کافیست با فشردن یک دکمه، محفظه را از جای خود خارج کرده و آن را خالی کنید. با این کار دیگر نیازی به تعویض پاکت جاروبرقی و تحمل دردسرهای مرتبط با آن نیست.

نحوه تعویض پاکت جاروبرقی فیلیپس

برای تعویض پاکت و کیسه جاروبرقی فیلیپس نیز کافیست درب محفظه آن را باز کرده، حجم محتویات کیسه را بررسی کنید و در صورت نیاز بسته به نوع پاکت، آن را دور انداخته یا خالی کنید.

به یاد داشته باشید اگر جاروبرقی شما، قابلیت جمع کردن آب را ندارد هرگز برای جمع کردن آب یا جاروکشی محل‌های خیس از آن استفاده نکنید. به‌خصوص اگر مدت زیادی از تعویض کیسه جاروبرقی نمی‌گذرد.

 • زیرا نفوذ نم و خیسی به داخل کیسه ممکن است منجربه نفوذ آن به داخل موتور و سوختن آن شود.
 • همچنین می‌تواند منجربه بسته‌شدن منافذ کیسه و ایجاد اختلال در خروج و مکش هوا شود که برای عملکرد دستگاه شما بسیار مضر است.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی پارس خزر

تعویض کیسه جاروبرقی پارس خزر نیز مانند سایر جاروبرقی‌های خوابیده است. شما می‌توانید برای آشنایی با نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی پارس خزر، به قسمت مربوط به چگونگی تعویض کیسه‌های یکبار مصرف و دائمی مراجعه کنید.

اما از آنجایی که پارس خزر یک برند داخلی است؛ بهتر است از کیسه‌های اصلی که مخصوص استفاده در انواع جاروبرقی تولید این برند تهیه شده و اصل هستند استفاده کنید. زیرا پاکت جاروبرقی نقش مهمی در طول عمر و ماندگاری دستگاه شما دارد.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی پاناسونیک

جاروبرقی‌های پاناسونیک علاوه بر مدل خوابیده، مدل سطلی نیز دارند. برای تعویض پاکت و کیسه جاروبرقی پاناسونیک در هر دو نوع سطلی و خوابیده آن کافیست:

 • درب محفظه‌ای که کیسه داخل آن قرار دارد را باز کنید و حجم زباله موجود در آن را بررسی کنید.
 • اگر بیشتر از نیمی از حجم کیسه جاروبرقی پر بود آن را تعویض کنید.
 • این کیسه‌ها می‌توانند در هر دو نوع دائمی یا یکبار مصرف باشند که برای فهمیدن طریقه تعویض آن‌ها می‌توانید به بخش مربوط به نحوه تعویض کیسه جاروبرقی سطلی و خوابیده مراجعه کنید.

نحوه تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی تیوا

جاروبرقی‌های تیوا از انواع جاروبرقی سطلی هستند. در این جاروبرقی می‌توان از انواع پاکت‌های یکبار مصرف، میکروفیلتری، کاغذی و دائمی استفاده کرد. برای تعویض پاکت و کیسه جاروبرقی تیوا:

 • ابتدا باید لوله خرطومی آن را خارج کرد. سپس، با کله‌گیر (محل قرارگیری موتور در بالای جارو) و کیسه پارچه‌ای مواجه می‌شوید که باید از روی بدنه برداشته شوند.
 • سپس پاکت جاروبرقی تیوا را از محل خود خارج کنید و آن را با یک پاکت جدید جایگزین کنید.

نکاتی که در هنگام تعویض کیسه و پاکت جارو برقی باید به آن ها دقت کنید

در ادامه به بررسی نکات مهمی میپردازیم که در هنگام تعویض کیسه یا پاکت جاروبرقی باید به آن ها دقت کنید میپردازیم:

 • به یاد داشته باشید که بهتر است برای تعویض کیسه و پاکت جاروبرقی از کیسه‌های اصلی به عنوان جایگزین استفاده کنید یا در صورت امکان از کیسه‌هایی استفاده کنید که میزان نفوذ گردوخاک از آن‌ها به بیرون بسیار کم باشد.
 • نفوذ گردوخاک به محیط بیرونی کیسه نه‌تنها موجب از بین رفتن موتور دستگاه می‌شود؛ بلکه ممکن است بیماری‌های پوستی یا حساسیت ایجاد کند.
 •  اگر پس از تعویض پاکت جاروبرقی، متوجه ایجاد سروصدای زیاد توسط دستگاه یا مکش ضعیف آن شدید، بررسی کنید که آیا کیسه را درست در جای خود قرار داده‌اید یا نه.
 • پس از تعویض و جایگذاری پاکت جدید، دستگاه را در حالت مکش کم روشن کنید.
 • زیرا مکش بالا موجب ورود حجم زیادی از هوا در داخل محفظه کیسه شده و ممکن است منجر به ترکیدن آن شود.
 • این مسئله در استفاده از کیسه یکبار مصرف کاغذی در تمام جاروبرقی‌های خوابیده صادق است.

تهیه انواع کیسه و پاکت جاروبرقی

حال که با نحوه تعویض پاکت و کیسه جاروبرقی ها آشنا شده‌اید، می‌توانید بفهمید که نحوه تعویض آن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

 • آنچه که متفاوت است نوع و کیفیت کیسه‌های مصرفی است که در طول عمر دستگاه و سلامت فردی نیز بسیار تأثیرگذارند.
 • هر یک از کیسه‌های یکبار مصرف و دائمی دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را نسبت به دیگری برتر می‌کند.

برای مثال کیسه‌های یکبار مصرف جای بیشتری دارند و از انواع کاغذی، میکرو فیلتری، هپا و … تشکیل شده‌اند. همچنین استفاده از آن‌ها بسیار آسان‌تر از کیسه‌های دائمی است؛ اما کیسه‌های دائمی نسبت به کیسه‌های یکبار مصرف اقتصادی‌ترند.

علاوه‌بر کیفیت و قیمت مناسب، محصولات این مجموعه از تنوع بسیار بالایی نیز برخوردارند. برای ثبت سفارش کافیست به صفحه محصول مورد نظر مراجعه کرده و آن را به سبد خرید خود بیفزایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، سفارش خود را درب منزل تحویل بگیرید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست